Van oudsher is Oracle Forms (veelal in combinatie met Oracle Designer en Headstart) de belangrijkste ontwikkelomgeving voor veel Oracle ontwikkelaars. Nog altijd zijn er veel organisaties met omvangrijke Oracle Forms applicaties. Inmiddels biedt Oracle een scala aan tools waarmee applicaties kunnen worden ontwikkeld. En hoewel er (nog) geen urgentie is om Oracle Forms te verlaten, is het voor veel organisaties niet meer vanzelfsprekend om nieuwe ontwikkelingen ook binnen het vertrouwde Designer / Developer platform te gaan oppakken.
Ontegenzeggelijk heeft de populariteit van Oracle Application Express (Apex) de laatste jaren een enorme vlucht genomen.
Het database georiënteerd programmeren binnen Apex sluit goed aan bij de manier van werken binnen Oracle Forms, is derhalve voor ontwikkelaars geen grote cultuuromslag, en maakt hergebruik van bestaande business logica (PLSQL-code) eenvoudig mogelijk.
Verder kunnen bestaande forms (fmb′s) semi-geautomatiseerd naar Apex pagina′s worden geconverteerd.
Met de nieuwste functionaliteiten van Apex versie 4.1 kunnen specifieke funtionaliteiten van Oracle Forms steeds beter en eenvoudiger binnen Apex worden geïmplementeerd. Tevens zijn er technieken om Oracle Forms en Apex te integreren.